Hotline
+90 532 393 03 13

PRP Tedavisi

After Hairs | Tarza Atılan İmza...

PRP faydaları sayesinde her yıl daha çok insanın tercih ettiği bir işlemdir. Onu bu kadar etkili kılan temel bileşen trombositlerdir. Trombositler vücudunuzda birkaç önemli rol oynar. En önemlisi, bir yaralanma bölgesinden eski, hasarlı hücreleri çıkarırken yeni hücrelerin büyümesini sağlamalarıdır. PRP, vücudunuzun iyileşme süreçlerini kontrol etmemizi, hızlandırmamızı ve daha hızlı ayağa kalkmanızı sağlar. Adından da anlaşılacağı gibi, trombosit açısından zengin plazma, yüksek trombosit konsantrasyonuna sahip bir plazma hacmidir. PRP üretmek için doktorunuz kolunuzdaki bir damardan az miktarda kan alacaktır. Daha sonra santrifüj işlemine geçilir. Makine trombositleri ve bir miktar plazmayı sifonlar. İşlem trombosit konsantrasyonu hedef miktara ulaşıncaya kadar tekrar edilir. Bu, tedaviden tedaviye değişebilir. Tüm üretim süreci yaklaşık 15 dakika sürer.

PRP, 50 yılı aşkın süredir dünyanın bir çok yerinde kullanılmaktadır. İlk olarak hastaların açık kalp ameliyatından kurtulmalarına yardımcı olmak için kullanılmıştır. Bununla birlikte, onarıcı özellikleri netleştikten sonra hızla diğer alanlara da hızla yayılmıştır. 80'li ve 90'lı yıllarda PRP spor tıbbında önemli bir yere sahip olmuştur. Çok sayıda profesyonel sporcu, sakatlanma sonrası daha hızlı iyileşmek için PRP tedavisi alır. Son on yılda, çok sayıda FDA onaylı PRP tedavisi ortaya çıktı. Bunların çoğu yaşlanmayı geciktirici bir ajan olarak PRP'yi kullanan kozmetik tedavilerdir. Yanık kurbanlarından ülsere ve burkulan ayak bileklerine kadar pek çok alanda günümüzde PRP uygulaması kullanılmaktadır. PRP saç tedavisi ile saç dökülmesi en aza indirilir. Ayrıca saç tellerinin daha güçlü bir yapıya kavuşması sağlanır. PRP saç çıkarır mı diye sorulduğunda cevap dolaylı olarak evet olacaktır. Hasarlı bölgedeki hücrelerin yenilenmesi sağlanacağı için uzun vadede bu bölgede saçın çıkması da mümkün olacaktır.

PRP Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

PRP kiti, bir kişiden alınan kanın alınması, depolanması, kanın özel santrifüjlenmesi ve aynı kişiye geri verilmesi için gerekli malzemelerden oluşur. Her branş için özel olarak geliştirilmiş çok çeşitli yeni nesil PRP kitleri mevcuttur. PRP uygulaması sırasında yüksek kaliteli kit kullanılmalıdır. Piyasada satılan bazı PRP kitlerinde, kanın vücuttan ayrıldığında pıhtılaşmasını önlemek için sodyum sitrat gibi oldukça zararlı maddeler eklenir. PRP kiti tıbbi bir üründür ve sadece kalifiye personel tarafından kullanılmalıdır. PRP kitini kullanarak işlemi kendi başınıza gerçekleştiremezsiniz. PRP tedavisinde önemli olan kişiden alınan kanın pıhtılaşmadan, bozulmadan ve içindeki proteinler çökelmeden kullanılmasıdır. Doğru PRP kitlerinin seçilmesi, hangi PRP kitinin hangi tedavide kullanılacağı ve hijyen uygulamasının başarısı açısından oldukça önemlidir.

PRP Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kişinin kendi kanından elde edilen PRP, cilt altına küçük miktarlarda enjekte edilerek uygulanır. Böylece, miktarı kan dolaşımıyla taşınabilecek miktardan çok daha fazla olan trombositler onarılması gereken bölgeye ulaştırılarak hızlı bir yenilenme sağlanır. PRP uygulaması ile uygulama yapılan yerdeki kolajen yapısı güçlendirilir. İşlemin ilk adımı, yukarıda anlatılan adımları takip ederek trombositleri ve plazmayı kanınızdan ayırmaktır. Bu tamamlandıktan sonra, PRP bir şırıngaya çekilir ve bölge enjeksiyon için hazırlanır. Tedaviye öncesi günlerde sağlıklı beslenme tavsiye edilir çünkü bu, plazmanızın en yüksek kalitede olmasını sağlayacaktır. Vücudunuz plazmasını kabaca her üç günde bir yeniler, bu nedenle tedaviden önceki bu süre boyunca sağlıklı beslenmeye çalışmalısınız. Problemin niteliğine bağlı olarak küçük enjeksiyonlarla birkaç bölgeye PRP uygulaması yapılabilir. Daha derin enjeksiyonlar için, işlemi daha rahat hale getirmek için önce bir anestezi iğnesi yapılabilir. Genel olarak, bir saatten daha kısa sürede PRP uygulaması tamamlanır. Genetik, çevresel, yaşa bağlı, strese dayalı, alkol ve sigaraya bağlı faktörler metabolizmayı olumsuz etkiler ve hücre yenilenmesini yavaşlatır. PRP, uygulandığı dokuda üretimin artmasına ve rejenerasyon etkisine neden olur. Trombositlerinin onarıcı etkileri vardır. PRP tedavisinin temel olarak amacı yenilenmedir. Böylece daha sıkı ve parlak bir cilt, azalmış sarkma, azalmış kırışıklıklar, daha açık cilt lekeleri ve azalmış izler gözlemlenir.

PRP Tedavisi Güvenli midir?

PRP tedavisi, muhtemelen mevcut en güvenli müdahale şeklidir. Öncelikle PRP otolog yapıdadır yani etken maddesi kendi vücudunuzdan gelir. Donör materyaline ve bağışlanan kan alımıyla ilgili riskler söz konusu değildir. İkincisi, PRP'yi cerrahi prosedürlerle karşılaştırdığınızda, sonuçlar genellikle PRP lehinedir. Ameliyat gerektiren şiddetli bağ yırtıkları gibi PRP'nin tedavi edemediği bazı durumlar vardır. Ancak daha hafif sorunlar için PRP, ameliyat komplikasyonları olmadan iyileşme süresini kısaltır. Hepsinden iyisi, kronik ağrı için harika bir tedavidir. Opioidler ve diğer ağrı kesiciler ciddi yan etkilere sahip olabilir. PRP ise tamamen doğaldır ve vücudunuzu iyileştirmek için destekler. Deneyimli bir uzman tarafından gerekli hijyen şartlarına uygun olarak uygulanan PRP uygulaması hiçbir yan etkiye neden olmaz. PRP kişinin kendi kanınızdan elde edildiğinden risksiz bir işlemdir. PRP uygulaması sonrası hafif derecede kızarlıklıklar kısa süreli gözlenebilir. Hamile kadınlara, kan sulandırıcı ilaç kullananlara, enfeksiyonu olanlara, kanser veya kan hastalığı öyküsü olanlara PRP diz tedavisiPRP saç tedavisi ve diğer işlemler önerilmez.

PRP Tedavisi Ne İşe Yarar?

PRP uygulaması yüz, boyun, dekolte bölgesi, el ve vücuttaki ince çizgi ve kırışıklıkların giderilmesinde, sivilce izleri, lekeler ve saç dökülmelerinin tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. PRP tedavisi yaptıranlar genellikle aşağıdaki durumlarla karşılaşan kişilerdir:

Spor yaralanmaları: Spor yaparken ayak bileğiniz ya da dizinizden kötü bir şekilde sakatlandıysanız PRP diz tedavisi eklemleriniz ve bağlarınız için harikalar yaratabilir. Özellikle eklemlerin iyileşmesinin biraz zaman aldığı bilinmektedir. Genellikle eklemlerinizin köşelerine ve çatlaklarına daha az kan akışı olur ve bu da iyileşmeyi yavaşlatır. Doktorunuz PRP'yi eklem içine enjekte ederek bağların iyileşmesinin hızlanmasını sağlayabilir. Böylece genel olarak tüm eklemin hareket açıklığını ve rahatlığını artırabilirsiniz. PRP diz tedavisi fiyatları ile de avantaj sağlar. İyileşme sürecini hızlandırdığı gibi almanız gereken tedavi çeşidini ve sayısını azaltarak tedavi maliyetini de düşürebilir.

Hasarlı Kaslar: Kısmi veya hatta tam bir kas yırtılmanız varsa PRP uygulaması iyileşme sürenizi kısaltabilir ve hatta yaralanma iyileştikçe daha güçlü kas liflerini destekleyebilir. İster ağırlık kaldırmaktan, ister spor yaparken hiperekstansiyondan dolayı incinmiş olun, PRP ile sonucunuz büyük ölçüde iyileştirilebilir.

Artrit: Son zamanlarda yapılan çalışmalar, PRP'nin her tür artrite karşı ilk savunma hattı olması gerektiğini gösteriyor. En yaygın şekli olan osteoartrit oldukça zahmetli bir tedavi süreci gerektirir. Artritin genel bir tedavisi yoktur ve çoğu tedavi doğası gereği palyatiftir. PRP bunu çok iyi bir biçimde değiştirebilir. Romatoid artrit, şu anda başka bir çalışma alanıdır ve erken araştırmalar, PRP uygulaması işlemlerinin artritten kaynaklanan dejeneratif hasarı gerçekten geri alabileceğini veya durdurabileceğini göstermektedir. Bu, PRP'nin yeni hücrelerin üretimini tetikleme kabiliyetinden kaynaklanmaktadır. Vücudunuz, yaşlanan hücreleri yenileriyle değiştirecek ve alanı tam anlamıyla daha iyi bir duruma getirecektir.

Tendinit: Hasarlı tendonların hipovasküler yapıları nedeniyle tedavisi zor olabilir. Bu, o bölgede çok fazla kan akışı olmadığı anlamına gelir. Tipik tavsiye sadece dinlenmektir, ancak bazı insanlar için bu bir seçenek değildir. PRP uygulaması ile tendonu iyileştirmek için destek sağlanabilir. Günümüzde her yaştan binlerce sporcu tendinit için PRP tedavisi almakta ve oldukça etkili sonuçlarla karşılaşmaktadır.

Sıfıra yakın riski ve yüksek etkinliği göz önüne alındığında PRP uygulaması avantajlı bir tedavi yöntemidir. Görüldüğü üzere, PRP uygulaması birçok alanda uygulanabilir. PRP uygulaması için sizin durumunuzun uygun olup olmadığına doktorunuz karar verecektir. Maksimum sonuç elde etmek için bir ay arayla 3-4 seans PRP yapılmalıdır. Bu süreci her yıl tekrarlayan kişilerin ciltlerinde kalıcı bir ışıltı, canlılık ve iyileşme olacaktır. PRP uygulaması sonrası cilt daha parlak ve sıkı bir görünüme kavuşur. Tedavinin kalıcı etkisi 3-4 uygulama sonrasında açıkça görülmektedir.

Prp Uygulaması Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Trombositten zengin plazma (PRP) tedavisi , yaralı tendonların, bağların, kasların ve eklemlerin iyileşmesini hızlandırmak için hastanın kendi trombosit konsantrasyonunun enjeksiyonlarını kullanır. Bu şekilde, PRP enjeksiyonları, kas-iskelet sistemi problemlerini iyileştirmek için her bir hastanın kendi iyileşme sistemini kullanmasına denir.

PRP enjeksiyonları, kendi kanınızdan bir tüpten birkaç tüpe kadar herhangi bir yerden alınarak ve trombositleri konsantre etmek için santrifüjden geçirilerek hazırlanır. Bu aktive trombositler daha sonra doğrudan yaralı veya hastalıklı vücut dokunuza enjekte edilir böylece prp işlemi uygulanmış olur.

Whatsapp Randevu Hattı

"Kalite ve Güvenlik" taleplerini maksimum düzeyde karşılayacak hizmetler sunarak "Kusursuz Hizmet" prensibine ulaşmayı misyon edinmiştir.


Hemen Randevu Alın
Image
Adres
Tunalı Hilmi Cad. Bülten Sokak No:12-2 Çankaya/ANKARA

Telefon
+90 532 393 03 13

Whatsapp
+90 532 393 03 13

E-Posta
info@afterhairs.com