Hotline
+90 532 393 03 13

Mezoterapi

After Hairs | Tarza Atılan İmza...

Mezoterapi Latince olan meso” ve “terapi kelimelerinden türetilerek oluşan bir kelimedir. Kelime anlamı olarak “orta tedavi” anlamına gelen mezoterapi bir estetik tedavi şeklidir.

Cildin orta tabakasına, akupunktura benzeyen bir yöntem olarak iğne kullanılarak yapılan bir işlemdir. İğneler yardımı ile cildin orta tabakasına aminoasit, mineral, enzim ve vitaminlerin bazen tek başına bazen de birbirleri ile karıştırılarak enjekte edilmesi işlemine mezoterapi denilmektedir.

Yasal olarak 18 yaşını doldurmuş bütün sağlıklı bireylere mezoterapi uygulaması yapılabilmektedir. Ancak mezoterapinin uygulanamayacağı bazı rahatsızlıkları bulunan ya da uygulamanın yapılmasına engel teşkil eden durumları bulunan kişiler de bulunuyor.

Mezoterapinin oldukça geniş uygulama amacı ve uygulama bölgesi bulunuyor. Kişinin sağlık durumu, yaşı, fiziksel özellikleri, ihtiyaç durumu gibi çeşitli faktörler mikroenjeksiyon uygulaması ile enjekte edilecek içeriği değiştiren durumlardır. Kişiye özel olarak tedaviler yapılmaktadır.

İlgili bölgede bulunan cildin ortadaki katmanına birtakım özel karışım solüsyonlar hazırlanarak oldukça ince iğneler kullanılarak mezoterapi yapılır.

Cilt üzerinde meydana gelen tahribatlar ve zayıflayan kan dolaşımının düzenlenmesi için yapılan bir tedavidir. Solüsyonların içeriği uygulama bölgesi, uygulama amacı, kişinin yaşı, kişinin ihtiyacı olan maddeler gibi birçok farklı faktör bir araya gelerek kişiye özel vitamin, amino asit, mineral gibi maddeler kullanılır.

Mezoterapi Nasıl Uygulanır?

Mezoterapi uygulamasından önce kişiye ilk olarak fiziksel muayene yapılır. Hastanın fiziksel muayenesinin yapılmasının ardından hastanın hangi rahatsızlığı bulunuyorsa bu konuda kesin teşhis konulur.

Mezoterapi uygulanması kesinleşen kişide uygulama bölgesine anestezik krem uygulaması yapılabilir.

Her hastanın kendisine özel olarak kullanılan tek kullanımlık iğneler ile hastaya uygun görülen solüsyonlar bölgeye uygulanır.

Sık sık uygulama yapılacak olan bölgede enjeksiyonun rahatlıkla yapılması için bazen mekanik bir tabanca kullanarak uygulanabilir.

Tedavinin ihtiyaç olduğu bölgedeki orta katmandaki cilde doktor tarafından açılı olarak enjeksiyon uygulanır.

Enjeksiyon yapılan bu bölgeye çok küçük miktarlarda solüsyon enjekte edilir. Bölgenin ihtiyacına göre daha fazla mezoterapi seansı yapılabilir.

Uygulama sonrasında çoğunlukla pansuman gerektirmeyen bir ayaklı tedavi yöntemidir. Herhangi bir yan etki oluşmadığı takdirde hasta normal hayatına uygulama sonrası rahatlıkla devam edebilmektedir.

Mezoterapi Türleri Nelerdir?

Mezoterapi uygulaması kullanılacak enjeksiyon tekniğine göre birbirinden farklı üç adet mezoterapi türü bulunuyor. Nokta nokta mezoterapi, üst deri mezoterapisi ve kapsamlı mezoterapi isimlerinde üç adet farklı tür bulunmaktadır.

Bunun dışında mezoterapi uygulaması yapılacak bölgeye göre saç mezoterapisi, yüz mezoterapisi ve vücut mezoterapisi gibi çeşitli türlere de ayrılır.

Mezoterapi Ne İşe Yarar?

Mezoterapi ismini çok duyuran estetik işlemlerden biridir. Mezoterapi işleminin uygulamadan önce kişinin ihtiyacına, yaşına, sağlık durumuna bakılarak kişiye uygun olan; amino asitler, enzimler, hormonlar, mineraller, vitaminler, antioksidanlar ve hyaluronik asit gibi maddeler hazırlanır.

Hazırlanan bu maddeler mezoterapi işlemi ile ihtiyacı olan cilde uygulanır. Cilt dokusuna uygulanan bu maddeler cildin diri ve ergin kalmasın sağlayan kollajen ve elastin adlı yapıları uyarır.

Uyarılan bu yapılar mezoterapinin uygulanma bölgesinde kan dolaşımını hızlandırarak bağışıklık cevabını ve lenfatik sistemdeki dolaşımın düzenlenmesini sağlar. Tüm bunlar ise cilt yenilenmesini sağlar. Cilt altı dokunun onarılmasını ve bu sayede gevşeyen dokuların yeniden eski sıkılığını kazanarak gençleşme sağlanır.

Cildi yenileyen mezoterapi uygulaması kişiden kişiye, seans sayısına ve enjekte edilen maddelerin doğru oranı gibi faktörlere bağlı olarak sonuçlar ve başarı oranları değişkenlik göstermektedir.

Mezoterapi Faydaları Nelerdir?

Mezoterapi, uygulama yerine göre birçok farklı şekilde fayda sağlayan bir tedavi yöntemidir. Uygulandığı bölgelerde çatlak, kırışıklık, güneş lekesi, cilt lekesi, cilt sorunları, bölgesel yağlanma, selülit gibi birçok problemi çözümleyerek ortadan kaldırılabilmelerini sağlıyor.

Özellikle kellik problemi yaşayan kişiler ve halk arasında saç kıran olarak bilinen alopesi gibi saçlarda yaşanan sorunlarda başvurulan bir tedavi yöntemidir.

Kellik olan bölgede yeniden saç çıkarmayı sağlar. Vücudunuzun herhangi bölgesinde meydana gelen akut ağrılar veya kronik ağrıları giderir. Bazı damar sorunlarına ve spor yaparken meydana gelen yaralanmalara iyi gelebilmektedir.

Mezoterapi Kimlere Uygulanabilir?

Mezoterapi tedavi olarak uygulanacak bölge ve kişinin sağlık durumuna bağlı olarak 18 yaşından büyük olan kişilere uygulanabilir. Sağlık taramaları yapılması ile kişinin uygunluğu belirlenir. Hamilelere (Gebelere), Süt Veren Annelere, İnme (Felç) Geçiren Kişilere uygulanmaz.

Mezoterapi Uygulamasının Yan Etkileri ve Zararları

Tıbbi her işlem gibi mezoterapi uygulamasının da bazı yan etkileri bulunuyor. Mezoterapi uygulamasının ardından meydana gelen yan etkiler genellikle uzun sürmezler. Yan etkilerin görülmesi kişiden kişiye farklılık gösterir.

Bazı hastalarda hiç yan etki görülmez. Mezoterapi sırasında kullanılan bazı ilaçlar kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Alerjik reaksiyonların görülmesinin engellenebilmesi için mezoterapi uygulamasından tam olarak 24 saat önce cilt yüzeyinde küçük bir bölüme ilaç uygulanarak, cilt reaksiyonları takip edilmelidir.

Mezoterapi uygulamasının ardından görülebilecek yan etkiler şunlardır:

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • İshal
 • Ciltte şişlik
 • Cilt hassasiyeti
 • Ciltte kaşıntı ve yanma hissi
 • Cilt yüzeyinde kızarıklık
 • Cilt yüzeyinde morarma

Çok hassas ciltli kişilerde deri döküntüleri, isilik gibi reaksiyonlar gelişebilir.
Mezoterapi işleminin uygulandığı bölge üzerinde koyu renkte leke oluşumu olabilir.

Mezoterapi Uygulamasının Ardından Nelere Dikkat Edilmesi Gerekmektedir?

Mezoterapi uygulamasından sonra dikkat edilmesi gereken bazı huşular bulunuyor. Mezoterapi uygulaması yaptıracak olan bir kişi uygulama öncesi ve sonrasında kesinlikle aspirin gibi kan sulandırıcı etkiye sahip hiçbir ilaç kullanmamalıdır.

Mezoterapi uygulamasından sonraki ilk 10 – 15 saat içerisinde uygulamanın yapıldığı bölgeye kesinlikle su değdirilmemelidir. Kan dolaşımını etkileyebilecekleri için uygulama sonrasında dar kot pantolonlar gibi vücudu sıkan kıyafetler giyilmemelidir.

Mezoterapi uygulamasının ardından ilk iki gün içerisinde kişi zorlu hiçbir hareketi yapmamalıdır. Mezoterapi sonrasındaki ilk 10 – 15 saat içerisinde cilde kesinlikle makyaj yapılmamalıdır. Mezoterapi uygulamasından önce ve sonra non anti inflamatuvar etkili hiçbir ilaç kullanılmamalıdır.

Mezoterapi uygulaması öncesinde ve sonrasında mutlaka sağlıklı şekilde beslenilmelidir. Alkol, kafein, sigara ve yüksek proteinli gıdalar tüketilmemelidir. Uygulama bölgesinde şişlik, morarma, kızarıklık meydana gelememesi için bölge ve bölgenin etrafına soğuk uygulama yapılmalıdır. Soğuk papatya çayı kompresi ya da soğuk jeller bu işlem için yeterlidir.

Mezoterapi uygulanan bölge kesinlikle kaşınmamalıdır. Bölge üzerine baskı yapılmamalıdır. Bölgenin enfeksiyon kapmaması için mümkün olduğunca bölgeye dokunulmamalıdır. Bölgeye dokunmadan önce eller mutlaka yıkanmış olmalıdır.

Doktorun verdiği bütün tavsiyeler önemsenmeli ve her biri mutlaka uygulanmalıdır.

Mezoterapi İşlemi Nerede Yapılmalı ve Kime Yaptırılmalıdır?

Mezoterapi işlemi mutlaka işinde uzman olan bir dermatolog tarafından yapılmalıdır. Saygın ve işini iyi yapan bir klinik ile çalışılması çok önemlidir. Kesinlikle hiçbir eğitimi olmayan ve mezoterapi ilaçlarını uygulama yetkisi olmayan hiçbir kliniğe mezoterapi gibi işlemler yaptırılmamalıdır.

Mezoterapi Uygulaması Fiyatları 2023

Mezoterapi uygulamasının detaylarını öğrendikten sonra en merak edilenlerden biri de mezoterapi fiyatları oluyor.

Mezoterapi fiyatları mezoterapiyi uygulayan klinik, uygulamayı yapan doktor, uygulamada kullanılan maddeler, tedavinin türü, tedavi alanı, tedavinin seansı, tedavi süresi, kliniğin bulunduğu bölge, hastane şartları gibi birçok faktör ile değişkenlik gösterir.

Kozmetik amaçlar ile uygulanan mezoterapi yönteminin fiyatları her zaman için tedavi amaçlı uygulanan mezoterapi uygulamasından daha yüksek fiyata tabiidir.

Mezoterapi uygulamaları özel hastane ya da özel bir klinikte uygulanması kozmetik amaçlı olarak uygulandığı takdirde herhangi bir zorunluluk olmadığı için SGK hastane masraflarını karşılamayacaktır.

Bu nedenle her zaman daha farklı fiyata tabi olan kozmetik mezoterapi uygulaması yaptırılacak doktor yada klinik sadece fiyatlara göre seçilmemelidir.

Mutlaka diplomalı, lisanslı, mezoterapi ilaçlarını uygulayabilecek yetkiye sahip olan klinik ve doktorları tercih edilmelidir. Asla uygulama yetkisi olup olunmadığı bilinmeyen hiçbir kliniğe kişiler kendilerini ve sağlıklarını emanet etmemelidirler.

Mezoterapi Hangi Durumlarda Uygulanması Sakıncalıdır?

Mezoterapi uygulaması bazı durumlarda uygulanması önerilmeyen bir tedavi yöntemidir. Mezoterapi uygulanmasının önerilmediği durumlar:

 • Hamileler
 • Emziren anneler
 • Geçmişte felç yaşamış olan kişiler
 • İnsülin kullanım zorunluluğu olan şeker hastaları
 • Kanser hastaları
 • Kan pıhtılaşa bozukluğu yaşayan hastalar
 • Mikroenjeksiyon uygulamasında kullanılan maddelerden herhangi birine alerjisi olan kişiler
 • Ürtiker sorunu yaşayan kişiler

Birden daha fazla ilaç kullanılarak tedavi edilen kalp rahatsızlığı bulunan kişilerde mezoterapi uygulamak sakıncalıdır.

Mezoterapi Uygulamasının Özeliği Nedir?

Mezoterapi uygulaması problem yaşanan cilt bölgesinde mikroenjeksiyon yöntemi kullanılarak uygulanan az miktarda ilacın direk problemli cilt ile temas etmesini sağlar.

Tüm vücudu etkileyecek sistemik etkileri meydana getirmeden problem bölgesel olarak çözüme kavuşur. Tedavi ile en yüksek düzeyde fayda sağlanır.

İğnesiz Saç Mezoterapisi Nedir?

İğne kullanılarak yapılan mezoterapi yöntemine hassas olan kişiler için ultrosonik makinelerin kullanılarak yapıldığı mezoterapi işlemidir. Ultrasonik makine kullanılacak ilaç karışımını iğne kullanmadan deri içerisine iletmektedir.

Ultrasonik makine normalde yarı geçirgen olan hücre zarının kısa süreliğine tam geçirgen hale gelmesini sağlar.

Tam geçirgen hale gelen hücre zarı kendisine iletilen sıvıyı hücre içerisine alarak emer. İğnesiz mezoterapi uygulaması saç tedavisi, cilt ve saçlardaki nem dengesinin artması, vücut sıkılaştırması, cilt yüzeyindeki kırışıklıkları azaltma, yüz gençleştirme gibi ihtiyaçlar için kullanılır.

İğne ile yapılan mezoterapi işlemi araştırma sonuçlarına göre iğnesiz mezoterapi işlemlerine göre daha başarılı sonuçlar elde etmişlerdir. En etkili uygulama iğne kullanılarak uygulanan mezoterapi işleminde gerçekleşmektedir. İğnesiz mezoterapi iğneye karşı hassas olan kişiler tarafından tercih edilen bir yöntemdir.

Mezoterapinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Mezoterapi adet sancıları, migreni fibromiyalji, servikobrakial sendrom, nevralji ve gut gibi hem kısa süreli hem de uzun süreli ağrılı hastalıklarda ağrı kesici bir yöntem olarak kullanılır.

Spor yaralanmaları, kas – tendon zedelenmeleri, bursit ya da miyozit gibi iltihaplı durumlarda da mezoterapi uygulanabilmektedir.

Eklem bölgelerinde ağrılı ve iltihaplı olan sıvı birikmelerinin tedavisi de mezoterapi ile yapılabilmektedir. Romatizmal olan bu tarz hastalıklarda mikroenjeksiyon ile bölgeye direkt uygulanan ilaçlar ile bu hastalıklar kolaylıkla ve hız ile tedavi edilir.

Mezoterapi bazı damar hastalıklarının da giderilmesinde kullanılır. Dolaşım bozukluğunun neden olduğu varis adlı damar rahatsızlığı mezoterapi ile tedavi edilen bir rahatsızlıktır.

Yüz ve Vücut Mezoterapisi

Yüz ve vücut mezoterapisin hangi durumlarda uygulanır?

 

 1. Yaşlanma ile beraber vücutta oluşan lekeler,
 2. Güneş lekeleri,
 3. Cilt lekeleri,
 4. Doğum lekeleri,
 5. Sivilceler, çıbanlar, sivilce izleri,
 6. Doğum çatlakları,
 7. Kilo alıp vermede oluşan çatlaklar,
 8. Zona hastalığı gibi birçok cilt rahatsızlığının tedavisi uygulanır. Yüzde cilt yaşlanmasını gidererek, kişinin ten renginin de düzeltilmesini sağlar.

 

Yaş alma ile birlikte ciltte azalan kollajen dokusu ciltte sarkmalara, kırışıklıklara neden olur. Mezoterapide mikroenjeksiyon olarak uygulanan işlemler kollajen dokusunun onarılmasını sağlar. Yüz mezoterapisi günümüzde çokça uygulanan cilt yenilenmesini sağlayan oldukça etkili bir yöntemdir.

Yaşlanma etkilerinin azaltılmasında büyük rol oynayan bu yöntem çok faydalıdır. Yüze uygulanan bir mezoterapinin ardından ciltteki yenilenme, parlaklık, sağlıklı ışıltı, dolgunluk gözle görülür şekilde fark edilecektir.

Yüz mezoterapisi cildin doğal ve ihtiyacı olan maddelerinin yerine konulması işlemi olduğu için ve çok küçük miktarlarda uygulama yapıldığı için yan etki görülme olasılığı düşüktür.

Yüz mezoterapisi cildin kaybettiği nemin tekrar kazanmasını sağlarken, ciltteki doğal elastan ve doğal kollajen üretilmesini arttırır.

Yüze mezoterapi uygulamadan hemen önce cilt en iyi şekilde dezenfekte edilerek, çok iyi bir şekilde temizlenir. Cildin ihtiyacı olan mineral, vitamin, aminoasit, hyaluronik asit, anti oksidan gibi maddelerin cilt içerisine verilmesi işlemi ile cildin yenilenmesi sağlanır.

Ciltte dolaşım bozukluğundan kaynaklı olarak meydana gelen selülit rahatsızlığı hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilir. Selülit görünümünün giderilmesi için yine mezoterapi uygulaması kullanılır.

Cildin orta katmanına enjekte edilen sıvılar cilt altında kan dolaşımını hızlandırır, lenf dolaşımının düzenlenmesini sağlar, yağları çözer, sertleşen bağ dokuları çözerek selüliti ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Mezoterapi uygulanmasının ardından sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz yapılması ile tekrar selülit oluşumunun önüne geçilebilir.

Whatsapp Randevu Hattı

"Kalite ve Güvenlik" taleplerini maksimum düzeyde karşılayacak hizmetler sunarak "Kusursuz Hizmet" prensibine ulaşmayı misyon edinmiştir.


Hemen Randevu Alın
Image
Adres
Tunalı Hilmi Cad. Bülten Sokak No:12-2 Çankaya/ANKARA

Telefon
+90 532 393 03 13

Whatsapp
+90 532 393 03 13

E-Posta
info@afterhairs.com